לראשונה באירופה: חוקרת ישראלית תקים במימון האיחוד האירופי ועדת מומחים לצמצום תופעת רצח נשים | האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
דלג לאתר בעברית
דלג לאתר באנגלית
דלג לאתר בערבית
דלג למפת אתר

לראשונה באירופה: חוקרת ישראלית תקים במימון האיחוד האירופי ועדת מומחים לצמצום תופעת רצח נשים

ד"ר שלוה וייל מהמכון לחקר הטיפוח בחינוך תפעל במסגרת בין ממשלתית לשיתוף פעולה אירופאי מחקרי (COST)
09/10/2013
רצח נשים על רקע מינן (Femicide) היא אחת הסיבות העיקריות למותן של נשים ברחבי העולם. התופעה נבדלת ממקרי רצח אחרים ומצורות אחרות של אלימות מגדרית, אולם המידע שנאסף עליה עד כה הוא מועט ולא מאורגן, ושום גוף או ארגון באירופה לא חקר את הנושא באופן מסודר.  כעת חוקרת ישראלית המתמחה בנושא תקים במימון התכנית אירופית לשיתוף פעולה במדע וטכנולוגיה של האיחוד האירופי (COST) ועדת מומחים פאן-אירופית ראשונה מסוגה שתקדם את המחקר בתחום, תאסוף נתונים על היקף התופעה, תגבש מדיניות למניעת רצח נשים ותציע קווים מנחים לשימושם של מקבלי ההחלטות ברחבי היבשת. 
 
עד כה 26 מדינות באירופה הודיעו על הצטרפותן ליוזמתה של ד"ר שלוה וייל, חוקרת מהמכון לחקר הטיפוח בחינוך באוניברסיטה העברית שנבחרה פה אחד לכהן בתור יו"ר הוועד המנהל של הפרויקט. כמו כן, האוניברסיטה העברית נבחרה על ידי הוועד המנהל לרכז את הפרויקט בארבע השנים הקרובות. ד"ר וייל עסקה בשנים האחרונות בחקר תופעת רצח נשים יוצאות אתיופיה בישראל. 
 
חברי הפרויקט באים ממגוון תחומי מחקר, דוגמת פסיכולוגיה, סוציולוגיה, משפט, קרימינולוגיה ופילוסופיה, במטרה לחקור את תופעת רצח הנשים ממספר רחב של נקודות מבט ודיסציפלינות.  ב-23 באוקטובר יגיעו כ-40 חוקרים מקרב חברי הוועד המנהל של הפרויקט לישראל לדון בפרויקט רב ההיקפי. למחרת היום,  ב-24 לחודש הם ייפגשו לסדנת עבודה ראשונה שתיערך בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים ותהיה פתוחה לקהל הרחב. הסדנה תעסוק בהגדרה של רצח נשים ותבחן, למשל, האם יש לכלול תחת תופעה זו רצח עוברים ממין נקבה או רצח נשים בקרב זוגות חד מיניים. 
 
בהמשך השנה, יתכנסו המשתתפים בפרויקט לסדנאות עבודה נוספות בנורבגיה, גרמניה, איטליה וצרפת. משתתפי הפרויקט צפויים לפרסם בשנים הקרובות סדרה של מאמרים וספרים בנושא ואף לתפעל אתר אינטרנט בנושא לשימושם של חוקרים, אנשי מקצועי ומקדמי מדיניות.  
 
לדברי ד"ר וייל, "זהו כבוד גדול עבורי ועבור מדינת ישראל שנבחרנו ע"י רוב מדינות אירופה להוביל בתחום מניעת רצח נשים, תופעה שכנראה הולכת וגדלה".
 
 
תמונת כתבת חדשות 
לראשונה באירופה: חוקרת ישראלית תקים במימון האיחוד האירופי ועדת מומחים לצמצום תופעת רצח נשים