שניים מבוגרי מהאוניברסיטה ברשימת עשרת חוקרי האינטליגנציה המלאכותית המבטיחים ביותר בעולם | האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
דלג לאתר בעברית
דלג לאתר באנגלית
דלג לאתר בערבית
דלג למפת אתר

שניים מבוגרי מהאוניברסיטה ברשימת עשרת חוקרי האינטליגנציה המלאכותית המבטיחים ביותר בעולם

13/08/2013
שני בוגרים של האוניברסיטה העברית – שאחד מהם אף מכהן כיום בתור מרצה בכיר בבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב של האוניברסיטה -  נבחרו לרשימה היוקרתית של עשרת חוקרי האינטליגנציה המלאכותית המבטיחים בעולם. הרשימה המכונה AI’s 10 to Watch התפרסמה השבוע על ידי אגודת IEEE היוקרתית, אגודה מקצועית בינלאומית של העוסקים בהנדסת חשמל ובאלקטרוניקה המונה יותר מ-400,000 חברים ביותר מ-160 מדינות ונחשבת לאגודה המקצועית הגדולה בעולם. אנשי האוניברסיטה העברית המופיעים ברשימה הם ד"ר אביב זהר, מרצה בכיר בבית הספר להנדסה ומדעי המחשב באוניברסיטה שגם מחזיק בתואר דוקטור ממנה, וד"ר אריאל פרוקצ'יה, אסיסטנט פרופסור באוניברסיטת קרנגי מלון שבפנסילבניה וגם כן בעל תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית.
 
מדי שנתיים בוחרת IEEE  עשרה חוקרים צעירים שסיימו את עבודת הדוקטורט שלהם בחמש השנים האחרונות ולמרות גילם הצעיר הספיקו להעניק תרומה של ממש למחקר התיאורטי והמעשי בתחום מדעי המחשב. האוניברסיטה העברית היא מוסד המחקר היחיד בישראל שחבר סגל או בוגר שלו מופיעים ברשימה. בין האוניברסיטאות שלהן נציגים ברשימה: הארוורד, MIT ובראון. מלבד ד"ר זהר, רק חוקר אחד מהרשימה, הפועל באוניברסיטת טסינגוה בבייג'ינג, אינו משתייך למוסד אמריקאי. 
 
ד"ר אביב זהר הוא מרצה בכיר בבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב ע"ש רחל וסלים בנין באוניברסיטה העברית. עם תום לימודי הדוקטורט נסע לסיליקון ואלי לערוך פוסט דוקטורט במעבדות מייקרוסופט ובשנה שעברה חזר לאוניברסיטה העברית. זהר חוקר מערכות מרובות סוכנים – תת תחום בבינה מלאכותית העוסק במערכות שמספר רב של תוכנות חכמות פועלות בהן. לעיתים קרובות, התוכנות הללו פועלות באופן אנוכי שאינו משרת את המערכת כולה, ובאמצעות שימוש בתורת המשחקים חוקר זהר כיצד ניתן לגרום לכל אותן תוכנות לפעול באופן שיטיב לא רק עם עצמן אלא גם עם המערכת כולה. כך למשל, חקר זהר כיצד לשפר את המערכת שמאפשרת סחר במטבע הווירטואלי ביטקוין, שכן חלק מהתוכנות שמאשרות את הטרנסקציות העסקיות של הביטקוין פועלות בצורה אנוכית שפוגעת בפעילותה של המערכת. 
 
פרופ' אריאל פרוקצ'יה הוא פרופ' אסיסטנט מהחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת קרנגי מלון. עם תום לימודי הדוקטורט ערך פוסט דוקטורט במעבדות מיקרוסופט בישראל ובהארוורד. פרוקצ'יה מתמחה בבחירה חברתית חישובית ובתורת המשחקים האלגוריתמית. 
 
פרופ' ג'ף רוזנשיין, שעומד בראש בית הספר להנדסה ולמדעי המחשב באוניברסיטה העברית והנחה את עבודת הדוקטורט של שני החוקרים אמר: "ההישג המרשים של אביב ואריאל  מעיד על הרמה העולמית של חקר האינטליגנציה המלאכותית באוניברסיטה העברית ועל המחויבות העמוקה של בית הספר להנדסה ומדעי המחשב באוניברסיטה למשוך אליו את המוחות המבריקים ביותר ולהשפיע משמעותית על תחום האינטליגנציה המלאכותית. אני גאה שהייתה לי הזכות להיות המנחה של שניהם ושמח שהמעבדה שבראשה אני עומד התברכה בסטודנטים כה מצוינים. אביב ואריאל הרוויחו ביושר את ההכרה לה הם זכו כעת מ-IEEE ואין ספק שהם הביאו כבוד גדול לכולנו". 
 
תמונת כתבת חדשות 
 שניים מבוגרי מהאוניברסיטה ברשימת עשרת חוקרי האינטליגנציה המלאכותית המבטיחים ביותר בעולם